Neumm

Odborný časopis o evropské medicíně

NOVINKY

Novinky v léčbě neplodnosti. Inositol v kombinaci s kyselinou listovou obnovují ovulaci a fertilitu. Přispívá suplementace vitaminů B6, B12 a hořčíku. (více)
CLOGIN - první vaginální výplach výplach s protizánětlivým účinkem na přírodní bázi byl uveden na trh v České republice. Poševní výplach CLOGIN ulevuje od svědění a pálení při vaginálních zánětech a mykózách díky obsahu přírodních látek (gel z Aloe vera, terpinen 4-ol) a kyseliny borité. (více)
Vaginální krém VITAgyn C s trojím účinkem v léčbě a prevenci bakteriálních vaginóz, byl uveden v České republice. Účinnost VITAgynu C v léčbě a prevenci opakovaných bakteriálních vaginóz byla ověřena v klinické studii v Itálii. (více)

O STRÁNKÁCH

Přečtěte si více o stránkách NEUMM a možnostech, které Vám nabízí.
Přečtěte si více o společnosti MedNews, s.r.o.

REKLAMA

 

SPŘÁTELENÉ PORTÁLY

MedNews
PharmNews

Akutní medicína / Naléhavé situace v diabetologii

Naléhavé situace v diabetologii

Každý lékař se ve svém profesním životě opakovaně setkal se situací, která vyžadovala rychlé a kvalifikované rozhodnutí, kdy  nebyl  čas na zdlouhavé shromažďování informací z odborné literatury. Někdy šlo o naléhavou situaci, ke které dochází v ambulanci, jindy na lůžkovém oddělení, kde nebyl  po ruce příslušný konziliář. Ne vždy je každý lékař schopen si okamžitě vybavit nejlepší možný způsob intervence. Proto jsme se dnes, v době internetu, rozhodli nabídnout tyto stránky.

Naším cílem je postupem času vytvořit databázi záklaních údajů pro rozhodování v kritických situacích. Jde o stručné návody založené na obecně uznávaných diagnostických a léčebných postupech. Současně se ke každému z těchto návodů pokusíme doplnit detailnější informace – většinou formou internetových odkazů, aby se mohl příslušný lékař následně přesvědčit o správnosti zvoleného postupu. Tato naše databáze by měla být potupně zdokonalována a aktualizována. Každé nové téma bude volně obsahově spjato s hlavním tématem časopisu NEUMM.

Přestože výběru a zpracování témat věnujeme maximální péči, nelze zaručit, že jejich užití ve všech případech bude optimální variantou – nejde o guidelines, ale pouze o stručný souhrn současných poznatků a orientační návod, jak postupovat v nejčastějších klinických situacích.

MUDr. Aleš Omáčka
internista, kardiolog
www.kar.cz

Diabetická ketoacidóza (DK)

Diabetická ketoacidoza je akutní metabolickou komplikací diabetu vyvolanou nedostatkem inzulínu charakterizovanou hyperglykemií, ketoacidozou, dehydratací a iontovou dyzbalancí. Jde o život ohrožující stav vedoucí ke komatu, oběhovému kolapsu a selhání renálních funkcí.


Hyperglykemické hyperosmolární koma (HHK)

Vzácněji se vyskytující komplikace diabetu charakterizovaná hyperglykemií, hyperosmolaritou a dehydratací. Závažný stav se špatnou prognózou.


Laktátová acidoza (LA)

Metabolická acodiza podmíněná hromaděním laktátu vznikajícím při nedostatku kyslíku z pyruvátu.


Hypoglykemie

Stav podmíněný snížením koncentrace glukozy v krvi pod 3,3mmol/l, který v těžších případech může vyústit v koma.


Literatura a odkazy


  Zpět

HLEDÁNÍ

REKLAMA