Neumm

Odborný časopis o evropské medicíně

NOVINKY

Novinky v léčbě neplodnosti. Inositol v kombinaci s kyselinou listovou obnovují ovulaci a fertilitu. Přispívá suplementace vitaminů B6, B12 a hořčíku. (více)
CLOGIN - první vaginální výplach výplach s protizánětlivým účinkem na přírodní bázi byl uveden na trh v České republice. Poševní výplach CLOGIN ulevuje od svědění a pálení při vaginálních zánětech a mykózách díky obsahu přírodních látek (gel z Aloe vera, terpinen 4-ol) a kyseliny borité. (více)
Vaginální krém VITAgyn C s trojím účinkem v léčbě a prevenci bakteriálních vaginóz, byl uveden v České republice. Účinnost VITAgynu C v léčbě a prevenci opakovaných bakteriálních vaginóz byla ověřena v klinické studii v Itálii. (více)

O STRÁNKÁCH

Přečtěte si více o stránkách NEUMM a možnostech, které Vám nabízí.
Přečtěte si více o společnosti MedNews, s.r.o.

REKLAMA

 

SPŘÁTELENÉ PORTÁLY

MedNews
PharmNews

Akutní medicína / Naléhavé situace v diabetologii / Diabetická ketoacidóza (DK)

Diabetická ketoacidóza (DK)

Definice: diabetická ketoacidoza je akutní metabolickou komplikací diabetu vyvolanou nedostatkem inzulínu charakterizovanou hyperglykemií, ketoacidozou, dehydratací a iontovou dyzbalancí. Jde o život ohrožující stav vedoucí ke komatu, oběhovému kolapsu a selhání renálních funkcí.

Patofyziologie: nedostatek inzulinu vede hyperglykemii, která způsobuje osmotickou  diurezu s polyurii, dehdratací a iontovou deplecí. Zvýšený katabolismus tuků vede ke ketoacidóze s poklesem pH a koncentrace bikarbonátů. Porucha je typická pro diabetes I. Typu, může se však vyskytnout i u diabetu 2 typu a to i u pacientů s typickým metabolickým syndromem.

Příčiny: vynechání inzulinu, infekce, infarkty a ikty, úrazy a operace, primomanifestace diabetu.

Klinický obraz: polyurie, polydipsie, žízeň, slabost a únava, bolesti břicha (až pseudoperitonitis diabetica), závrať z ortostatické hypotenze. Objektivně známky dehydratace (suché sliznice, snížený tonus bulbů, kožní řasa), Kussmaulovo hluboké acidotické dýchání. Zvýšená teplota je vždy příznakem infekce- nepatří do obrazu nekomplikované DK.

Komplikace: infekce (pneumonie), renální selhání, tromobzy a embolie, žaludeční atonie, šok s multiorgánovýcm selháním, mozový edem.
Pomocná vyšetření: laboratorní nález: hyperglykemie nad 15mmol/l (obvykle podstatně vyšší),  metabolická acidoza s poklesem pH a standardních bikarbonátů, vzestup koncentrace betahydroxybutyrátu v krvi, leukocytoza (pod 20 000, vyšší již znamená infekci), někdy zvýšení amylaz i bez pankreatitidy.
Iontová deplece zpočátku maskovaná dehydratací.

Léčba: 

  1. Inzulin- podat 8-12j/hod v kontinuální infuzi  (event. i více)
  2. Rehydratace a korekce intové deplece: izotonický 0,9% NaCl (fyziologický roztok) - v první hodině 1000ml, dále pod dobu 6-8 hodin 500  ml/hod. Pokud není hyperkalemie, přidat do každého litru NaCl 20 ml 8,4% roztoku KCl. (max rychlost 20 ml KCl/hod)
  3. Korekce acidozy při pH pod 7: 50 ml  8,4% NaHCO3

Sledování: stav vědomí, oběhové parametry, diureza, teplota, TK, ekg křivka, glykemie po hodině, ionty a acidobazická rovnováha po 2 hodinách, kreatinin po 4 hodinách, krevní obraz a leukocyty, amyláza.

  Zpět

HLEDÁNÍ

REKLAMA