Neumm

Odborný časopis o evropské medicíně

NOVINKY

Novinky v léčbě neplodnosti. Inositol v kombinaci s kyselinou listovou obnovují ovulaci a fertilitu. Přispívá suplementace vitaminů B6, B12 a hořčíku. (více)
CLOGIN - první vaginální výplach výplach s protizánětlivým účinkem na přírodní bázi byl uveden na trh v České republice. Poševní výplach CLOGIN ulevuje od svědění a pálení při vaginálních zánětech a mykózách díky obsahu přírodních látek (gel z Aloe vera, terpinen 4-ol) a kyseliny borité. (více)
Vaginální krém VITAgyn C s trojím účinkem v léčbě a prevenci bakteriálních vaginóz, byl uveden v České republice. Účinnost VITAgynu C v léčbě a prevenci opakovaných bakteriálních vaginóz byla ověřena v klinické studii v Itálii. (více)

O STRÁNKÁCH

Přečtěte si více o stránkách NEUMM a možnostech, které Vám nabízí.
Přečtěte si více o společnosti MedNews, s.r.o.

REKLAMA

 

SPŘÁTELENÉ PORTÁLY

MedNews
PharmNews

Akutní medicína / Naléhavé situace v diabetologii / Hyperglykemické hyperosmolární koma (HHK)

Hyperglykemické hyperosmolární koma (HHK)

Definice: vzácněji se vyskytující komplikace diabetu charakterizovaná hyperglykemií, hyperosmolaritou a dehydratací. Závažný stav se špatnou prognózou.

Patofyziologie: HHK postihuje obvykle diabetiky 2. typu  s relativném nedostatkem inzulinu, který ještě stačí zabránit vzniku ketoacidozy.
Příčiny: často primomanifestace diabetu 2. typu, dehydratace (diuretika, ateroskleroza), infekce, infarkt, iktus, operace.

Klinický obraz: postižení jsou hlavně starší diabetici, polyurie, polydipsie, žízeň, slabost a únava, bolesti břicha závrať z ortostatické hypotenze, křeče, koma. Objektivně známky dehydratace (suché sliznice, snížený tonus bulbů, kožní řasa).

Komplikace: infekce (pneumonie), renální selhání, tromobzy a embolie, žaludeční atonie, šok s multiorgánovýcm selháním, mozkový edem
Pomocná vyšetření: laboratorní nález: hyperglykemie, hyperosmolarita (hodnoty i kolem 350 miliosmolů/l), postupně známky renální insuficence - vzestup kreatininu.

Léčba: Inzulin stejně jako u DK,náhrada tekutin fyziologickým roztokem za kontrol centrálního žilního tlaku - potřeba činí často až 10 litrů. Podává se v prvních čtyřech hodinách 2000 ml 0,9% fyziologického roztoku suplementace kalia (rychlost 20ml/hod, max. koncentrace do periferní žíly 40 mmol/l). Sledování je obdobné jako u DK.

  Zpět

HLEDÁNÍ

REKLAMA