Neumm

Odborný časopis o evropské medicíně

NOVINKY

Novinky v léčbě neplodnosti. Inositol v kombinaci s kyselinou listovou obnovují ovulaci a fertilitu. Přispívá suplementace vitaminů B6, B12 a hořčíku. (více)
CLOGIN - první vaginální výplach výplach s protizánětlivým účinkem na přírodní bázi byl uveden na trh v České republice. Poševní výplach CLOGIN ulevuje od svědění a pálení při vaginálních zánětech a mykózách díky obsahu přírodních látek (gel z Aloe vera, terpinen 4-ol) a kyseliny borité. (více)
Vaginální krém VITAgyn C s trojím účinkem v léčbě a prevenci bakteriálních vaginóz, byl uveden v České republice. Účinnost VITAgynu C v léčbě a prevenci opakovaných bakteriálních vaginóz byla ověřena v klinické studii v Itálii. (více)

O STRÁNKÁCH

Přečtěte si více o stránkách NEUMM a možnostech, které Vám nabízí.
Přečtěte si více o společnosti MedNews, s.r.o.

REKLAMA

 

SPŘÁTELENÉ PORTÁLY

MedNews
PharmNews

Akutní medicína / Naléhavé situace v diabetologii / Laktátová acidoza (LA)

Laktátová acidoza (LA)

Definice: metabolická acodiza podmíněná hromaděním laktátu vznikajícím při nedostatku kyslíku z pyruvátu.

Patofyziologie: normální hodnoty laktátou jsou do 2 mmolů/litr, při rozvinuté Labývají hladiny laktátu nad 7 mmol/l. Stav je vyvolán nemocemi vedoucími k tkáňové hypoxii, není specifický pro diabetes. Vyvolávající příčinou jsou ikty, infekce, v minulosti to byla některý perorální antidiabetika.

Klinický obraz: dominuje základní onemocnění, rozvíjí se metabolická acidoza se známkami ventilační insuficience a Kussmaulovým dýcháním
Pomocná vyšetření: Laboratoř: metabolická acidoza, zvýšená koncentrace laktátu (většinou nad 7 mmol/l), aniontová mezera (rozdíl mezi anionty a kationty tvořený laktátem, pokud jej laboratoř nedovede určit).

Léčba: specifická léčba není známa, opatření se zaměřují na zlepšení exygenace tkání a podporu krevního oběhu. Alkalizace nebývá účinná.

  Zpět

HLEDÁNÍ

REKLAMA