Neumm

Odborný časopis o evropské medicíně

NOVINKY

Novinky v léčbě neplodnosti. Inositol v kombinaci s kyselinou listovou obnovují ovulaci a fertilitu. Přispívá suplementace vitaminů B6, B12 a hořčíku. (více)
CLOGIN - první vaginální výplach výplach s protizánětlivým účinkem na přírodní bázi byl uveden na trh v České republice. Poševní výplach CLOGIN ulevuje od svědění a pálení při vaginálních zánětech a mykózách díky obsahu přírodních látek (gel z Aloe vera, terpinen 4-ol) a kyseliny borité. (více)
Vaginální krém VITAgyn C s trojím účinkem v léčbě a prevenci bakteriálních vaginóz, byl uveden v České republice. Účinnost VITAgynu C v léčbě a prevenci opakovaných bakteriálních vaginóz byla ověřena v klinické studii v Itálii. (více)

O STRÁNKÁCH

Přečtěte si více o stránkách NEUMM a možnostech, které Vám nabízí.
Přečtěte si více o společnosti MedNews, s.r.o.

REKLAMA

 

SPŘÁTELENÉ PORTÁLY

MedNews
PharmNews

Akutní medicína / Naléhavé situace v diabetologii / Hypoglykemie

Hypoglykemie

Definice: stav podmíněný snížením koncentrace glukozy v krvi pod 3,3mmol/l, který v těžších případech může vyústit v koma.

Patofyziologie: hypoglykemie vyvolaná absolutním nebo relativním nadbytkem inzulinu vede k neurologickým příznáakům z neuroglykopenie (energetický metabolizmus mozkuj je  odkázán téměř váhradně na glukozu). Dochází k aktivaci katecholaminů, glukagonu a kortizolu.

Příčiny: zvýšená fyzická zátěž, vynechání jídla, chyby v taktice inzulinové léčby.

Klinický obraz: slabost, nevolnost, bolesti hlavy, pocit nezvládnutelného hladu, poruchy vědomí  vrcholící křečemi a komatem. Objektivně pocení, třes, tachykardie.

Pomocná vyšetření: Laboratorní. nález: glykemie obvykle pod 3,3 mmol/l. (vzácněji ale i vyšší).

Léčba: při počínajících obtížích několik kostech cukru, chléb. V komatu l mg Glukagonu i.m. (většinou jako první pomoc), 50 ml 40% glukozy i.v.

  Zpět

HLEDÁNÍ

REKLAMA